Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı

Türkiye’nin “European Agreement Concerning the International Carriage of Dangerous Goods by Road” veya bilinen adıyla ADR’ye taraf olmasıyla beraber; 2013 yılı itibariyle 28801 sayılı “Tehlikeli Maddelerin Karayolunda Taşınmasına Hakkında Yönetmelik” kapsamında ADR hükümleri uygulanmaya başlanmıştır. Bu yönetmelik; sadece taşımacılık sektörü kurumları için değil, aynı zamanda deterjanlardan akaryakıta, yapı malzemelerinden kimyasallara kadar pek çok kalemin gönderimini veya alımını yapan sayısız kurum için de bağlayıcı nitelikte çeşitli hüküm ve düzenlemelere yer verir.

Yönetmelik kapsamındaki en önemli madde olan ve 30 Haziran 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 33. Madde’ye göre; ülkemizde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı (TMGD) bulundurma zorunluluğudur. Buna göre; tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde yer alan ve bir takvim yılı içerisinde net elli ton ve üstü miktarlarda (50 ton) işlem yapan, gönderen, paketleyen, yükleyen, dolduran ve boşaltan olarak faaliyette bulunan işletmeler ile toplam araç taşıma kapasitesi elli ton ve üzerinde olan taşımacılık işletmeleri ile miktarına bakılmaksızın ADR Bölüm 1.1.3.6.3’te yer alan tablodaki taşıma kategorisi sıfır olan tehlikeli maddelerle iştigal eden ve tehlikeli madde taşımacılığı sürecinde yer alan, gönderen, paketleyen, yükleyen ve dolduran olarak faaliyette bulunan işletmeler, Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı hizmeti almak yahut 29007 sayılı “Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı Hakkında Tebliğ” şartlarına haiz bir TMGD istihdam etmek zorundadırlar.

Diamond Vision
Diamond Vision
diamondvision.com.tr

Diamond Vision, müşterilerimizin bizden talep ettikleri hizmetleri sağlamak adına çalışmalar yapan; danışmanlık, denetim ve belgelendirme şirketi olarak kurulmuştur.

İlgili Mesajlar
Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *

Hızlı Teklif Alın!

En hızlı teklifi verelim, en hızlı denetleme sürecini hemen başlatalım.