SEDEX BELGESİ

Sedex Danışmanlığı Belgesi Nedir

SEDEX Belgesi ile küresel çapta, tedarik zincirlerinde etik ve sorumluluk bilinci ışığında gelişim hedeflenir. SEDEX aynı zamanda global pazarda, binlerce üye şirket bulunan bir organizasyonun adıdır. SEDEX’in 150 farklı ülkeden, 50.000 üzerinde üye şirketi vardır.

Bizimle temasa geçin.

+0Bin

üzerinde üye şirket

SEDEX Denetim Süreci Danışmanlığı

SEDEX DANIŞMANLIĞI İÇİN NELER YAPMAKTAYIZ?

İşletmenizi Smeta SEDEX standartlarına uygun hale getirmek için ilk olarak ön denetim gerçekleştiriyoruz. Sonrasında ise gerekli tüm dokümantasyon ve süreçleri beraber yöneterek başarılı sonuçlara ulaşmanıza yardım ediyoruz.

Diamond Vision deneyimli kadrosu ile adım adım Sedex Danışmanlığı’ nda sizlerin yanında olacaktır. Sedex için Danışmanlık ve diğer hizmetlerimizin detayları için bize ulaşınız

SEDEX danışmanlığımız iş sağlığı güvenliği, insan kaynakları, çevre yönetimi, kalite süreçlerini ve iş etiği ilkelerini ve bir çok mevzuat kanun yönetmeliği içinde barındıran süreçler silsilesidir.

İşletmeler SEDEX denetimlerine bağımsız olarak girebilmektedir. Bunun için referans veya aracı bulması gerekmektedir.

Bu süreçte bizim danışmanlığımız iş güvenliği, insan kaynakları, çevre hususları, iş etiği ve kalite süreçlerinde firmayı denetime hazır hale getirmek. Ve uygunsuzluk almamasını sağlamaktır.

Firmamızdan SEDEX ile ilgili tüm konularda bilgi ve destek alabilirsiniz.

SEDEX Nedir?

Sedex 150’den fazla ülkede 50.000’den fazla üye tarafından kullanılan tedarik zincirlerinde sorumlu kaynak verilerini paylaşmak için dünyanın en büyük işbirliği platformlarından biridir.

Tedarikçi Etik Veri Paylaşımı ( SEDEX), işletme ve organizasyonlara Tedarik Zincirleri içindeki işçi uygulamalarına dair verileri yönetmelerini sağlayan web tabanlı bir sistemdir.

İngiltere’deki sivil toplum örgütleri, ticaret birlikleri ve üye firmalar tarafından oluşturulmuş bir sosyal uygunluk girişimidir. En büyük amacı İngiltere pazarı için üretim yapan tüm çalışanların çalışma şartlarının Uluslararası Çalışma Standartları’na uygun olmasını sağlamaktır.

 1. Sedex denetimleri SMETA metodolojisi ile 3. Taraf onaylı denetim firmaları tarafından yapılır.
 2. Genelde 4 haftalık yarı haberli denetim şeklinde yapılır.
 3. Sedex Hazırlık Süreci yaklaşık 4-6 haftadır, bu süreç firmanın performansına göre değişebilir.
 4. Yapılan denetimden geçen üretici firma İngiltere’deki üye firmalar tarafından kabul edilir.

Sedex’e üye işletme ve tedarikçiler, kendi Smeta denetim raporlarını doğrudan SEDEX sistemi içinde diğer tüm üyelerin görebileceği şekilde yayınlama olanağından faydalanırlar.

Sedex Sosyal Uygunluk denetimlerine giren firmalar da Sedex sistemine üye olarak ve geçirdikleri denetimlerin raporlarının sisteme yüklenmesi yoluyla; denetim sonuçlarını yetki verdikleri birden çok Sedex üyesi tarafından görülebilmesi sağlarlar ve böylece farklı üye firmalardan birden çok kez denetime girme ihtiyacı duymazlar.

Sedex dört ana temel üzerinde durmaktadır. Üyeler buna göre tedarik zinciri performansını artırmayı taahhüt eder.

 1. Çalışma Standartları
 2. Sağlık ve Güvenlik
 3. Çevre Ahlakı
 4. İş ahlakı

Sedex doğrudan kendi denetim ve iyileştirme faaliyetlerine tedarikçileri dâhil etmekte, tedarik zincirinin orta ve üst üyelerini oluşturur.

SEDEX Denetimleri: 3. taraf Bağımsız Denetim olarak gerçekleştirilmektedir. ETI, SEDEX Platformunu ve SMETA Metodolojisini kullanmaktadır. Yukarıda bahsi geçen ETI Kriterlerine ve yerel kanunlara göre değerlendirilen işletmeye detaylı bir rapor ve düzeltme planı verilir. Geçerliliği 12 aydır. SEDEX Denetimleri İngiltere başta olmak üzere, bazı Avrupa markaları tarafından da kabul gören bir denetim türüdür. Etik denetim tekniğinde iyi uygulamaların derlendiği bir denetim usulüdür. Bir tedarikçinin, her müşteri için farklı bir denetim gerçekleştirmesi yerine, bir denetim ile birden çok müşteriye ulaşmasını sağlar. Ölçüm aracı olarak ETI kodunu ve yerel yasayı kullanmaktadır. Dünyadaki en yaygın kullanılan etik denetim formatlarından biridir. SEDEX sisteminde 93.000 kişiyle bugüne kadar 280.000 SMETA gerçekleştirilmiştir.

Sedex denetimleri kurumsallığınızı tarafsız bir biçimde ortaya koyarak firmanızı ön plana çıkarır.

Bu denetim sonucunda SEDEX belgesi verilmez, belge yerine SEDEX numarası verilir. Denetimde SEDEX standartlarına uygunluk denetlenir. Denetim, firmanın sosyal sorumluluk alanındaki başarısını ya da başarısızlığını ortaya çıkarır. Denetim insan kaynakları uygulamaları, iş güvenliği uygulamaları ve uluslararası çalışma standartları uygulamaları üzerinden planlanır ve denetlenir. Yapılan araştırmalar bu denetimlerin firmaların karlılık oranını arttırdığını, müşteri Profilinin genişlettiğini göstermektedir. Markanın değerini, itibarını, çalışanların mutluluğunu, karlılığın artmasını, üretim verimliliğinin artmasını, kanunlara uyumu, güvenli bir çalışma ortamının oluşmasına fayda sağladığı tespit edilmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular Konular

Sedex, Supplier Ethical Data Exchange (Tedarikçi Etik Data Paylaşımı),  küresel tedarik zincirlerinde sorumlu ve etik iş uygulamalarının gelişimini
destekleyen bir kar amacı gütmeyen kuruluştur. 150’den fazla ülkede bulunmakta ve 50.000 civarı üye tarafından kullanılmaktadır.

Sedex denetimleri SMETA metodolojisi ile 3. Taraf onaylı denetim firmaları tarafından yapılır. ETİ Ethical Trading Initiative ‘i kabul eden firmaların çoğu Sedex ‘i kabul etmektedir. Genelde 3 haftalık yarı haberli denetim şeklinde yapılır, bazı markalar habersiz denetim de istemektedirler.

Sedex Hazırlık Süreci yaklaşık 6-12 haftadır, bu süreç firmanın performansına göre değişebilir.

Anlaşmalı denetim firmalarımızla sürecin her adımında sizlere yardımcı oluyoruz. Çalıştığınız firmanın güvenilir ve müşteriniz tarafından kabul
edilebilir bir firma olması önemlidir.

 • Zorla Çalıştırma
 • Çalışma Saatleri
 • Çocuk İşçilik
 • Örgütlenme Özgürlüğü
 • İş Sağlığı ve Güvenliği
 • Yönetim Sistemleri
 • Ayrımcılık
 • Ödemeler ve Haklar
 • Fason İşçilik/Tedarik Zinciri
 • İnsan Hakları
 • Tedarik Zinciri Yönetimi
 • SEDEX Kriterleri
 • Ülke İş Kanunları
 • İSG Yönetmelikleri
 • Çevre Yönetmelikleri
 • Ülke Anayasası
 • ILO İlkeleri

Sedex Denetiminizin “en iyi şekilde sonuçlanması için” öncelikle sıkı bir ön çalışma gerekmektedir. Sedex her sene denetimde yenilikler  isteyebilmektedir. Sedex Denetimi almak , “Sedex‘ten geçmek” demek olmadığından, raporunuzda karşılaşacağınız her uygunsuzluk sizin için sorun teşkil edebilir.

Bu konuda Diamond Vision, adım adım Sedex Danışmanlığı’nda sizlerin yanında olacaktır.

 • Rakiplerinize karşı rekabet avantajı
 • Verimlilik ve kalite artışına katkı
 • Çalışan sirkülasyonunun azalması
 • Çalışan memnuniyetinin ve güveninin artması

Hızlı Teklif Alın!

En hızlı teklifi verelim, en hızlı denetleme sürecini hemen başlatalım.