GOST-R Belgesi

GOST-R Belgesi

GOST-R Sertifikası; Rusya sınırları içerisinde toptan veya perakende satışı ve dolaşımı yapılacak her türlü ürün için, Türk ihracatçılardan da istenen ürün belgesidir.

Ekim 2000 itibariyle zorunlu kılınan bu belge, 2004 yılı Kasım ayında gümrüklerin bavul ticareti ve kargo ticaretine kapanması sebebiyle firmalar için çok büyük önem taşımaya başlamıştır. Rusya Federasyonu’nun kalite standardı olan bu belge içeriği bakımından ISO, TSE ve CE gibi normlara eşdeğer bir belgedir. GOST-R Belgesi gümrüklerde istenmesinin dışında iç piyasada mağazalarda yapılan denetimlerde de istenmektedir. Rusya’ya yapılan ticaretin ve mal satışının yasal ve güvenli yolu, ürettiğiniz mallara sertifika almaktır. Ülkede 1997 yılında yaşanan kriz sebebiyle, ihraç ve ithal edilen tüm ürünlerde kalite konusu daha çok önem kazanmıştır.
ÜrÜn ve hizmetlerin kalite belgelendirilmesi, bazı ürün ve hizmetlere zorunlu, bazı ürün ve hizmetlere ise istek üzerine yapılmaktadır. GOST-R sertifikasının zorunlu alınması gereken ürün ve hizmetlere sarı renkte sertifika, istek üzerine alınması gereken ürün ve hizmetler içinse mavi renkte sertifika verilmektedir. Rusya Devlet Standartları’nın 30 Temmuz 2002 tarihli No:64 Kalite Belgelendirilmesi Zorunlu Olan Ürün ve Hizmetler Kanunu’na istinaden ürün ve hizmetlere sarı renkte GOST-R sertifikası alınması zorunludur.
GOST-R sertifikası, ürünlerin Rusya Devleti tarafından akredite edilmiş laboratuarlarda test edilerek ve test protokolüne istinaden devlet tarafından akredite edilmiş sertifika merkezleri tarafından verilmektedir. Eğer ürün ve hizmetlerin GOST-R uygunluk belgelendirilmesinden hariç Yangın ve Hijyen Belgeleri de zorunlu ise, Rusya MCS Bakanlığı’nın 08 Temmuz 2002 tarihli No:320 Yangın Belgelendirilmesi İçin Zorunlu Olan Ürünler ve 15 Ağustos 2002 tarihli No:325 “Hijyen Belgelendirilmesi İçin Zorunlu Olan Ürünler” kanunlarına istinaden önce Hijyen ve Yangın Belgeleri alındıktan sonra GOST-R Kalite Belgesi verilmektedir.
GOST-R Belgesinin Kullanıldığı Alanlar:
• Rusya Gümrükleri (Zorunlu)
• Perakende Mağazaları (Perakende satılan ürünler için)
• İnşaatlar (İnşaat kontrolleri doğrultusunda iskan ruhsatı alabilmek için)
• Endüstriyel Mutfak ve Çamasırhane gibi yerler (Çalıştırma izni alabilmek için)
• Üretim tesislerinde ve fabrikalarda (Çalışma izni ve üretim izni alabilmek için)
GOST-R Belgesinin resmi olarak geçerli olduğu ve istendiği ülkeler:

Diamond Vision
Diamond Vision
diamondvision.com.tr

Diamond Vision, müşterilerimizin bizden talep ettikleri hizmetleri sağlamak adına çalışmalar yapan; danışmanlık, denetim ve belgelendirme şirketi olarak kurulmuştur.

İlgili Mesajlar
Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *

Hızlı Teklif Alın!

En hızlı teklifi verelim, en hızlı denetleme sürecini hemen başlatalım.