E İşareti

E İşareti

Avrupa Ekonomik Komisyonu (AEK) yönetmeliklerine ve Avrupa Birliği (AB) direktiflerine göre, Avrupa pazarında satışı yapılmak istenen araçlar, motorsikletler ve değişik teknik bileşen ile sistemler, trafik güvenliği ve çevre koruma koşullarının temel gereksinimleri karşıladığını göstermek için sertifikalandırılmak zorundadır. Ulaştırma sektörü tarafından verilen “E” ve “e” işaretleri, Avrupa standartlarına uygunluk belgeleridir ve teknik bileşenlerin ilgili yasa, düzenleme veya direktiflere uygun olduğunu gösterir. Araçların ve ilgili teknik bileşenlerinin Avrupa’da yasal olarak satılabilmesi için “e” veya “E” işaret ve sertifikasına sahip olması gerekmektedir.

E İşareti’ne Tabi Genel Ürün Grupları:
• Araç koltukları
• Lambalar
• Emniyet Kemerleri
• Romörklar
• Farlar, Stoplar ve Sis Farları
• Araç Kitleri
• Reflektörler
• Çarpışma Koruma Ekipmanları
• Fren Mekanizması
• Çocuk Emniyet Kemeri ve Koltuğu
• Koltuk Baş Dayama Aparatları
Avrupa’da motorlu taşıtların ve bu taşıtlarda kullanılan teknik bileşenlerinin sertifikasyonu için kullanılan ve AB ve AEK sertifikasyonları olarak adlandırılan iki ortak sistem mevcuttur.
AB Sertifikasyonu – “e” İşareti:
Avrupa Birliği direktifleri esas alınarak Avrupa Komisyonu tarafından üye ülkelerin motorlu araç, teknik parça ve sistemlerine uygulamasını zorunlu kıldığı bir güvenlik sertifikasıdır. Test kuruluşları AB üyesi ülkenin bir teknik servis organizasyonu olmalıdır. “e” İşareti düzenleyen kuruluş ise AB üyesinin devlet ulaştırma sektörüdür. “e” İşareti ile sertifikalandırılmış ürünler tüm AB üyesi devletler tarafından tanınır. “e” İşareti logosu; araç şarj cihazı, araç lambası/flaşörü, araç hava pompası, araç mesaj/alttan ısıtma minderleri, araç fanları, araç su ısıtıcıları, araç temizleyicileri, araç enerji ekipmanları gibi teknik ürünler ile hareket eden veya sabit araçlar için dikdörtgen bir çerçeve içinde sertifikanın verildiği ülke kodunu içerir. Her AB üyesi ülke, kendi “e” işareti sertifika numarasına sahiptir:

AEK Sertifikasyonu – “E” İşareti:
AEK tarafından yürütülen yönetmeliklerdir. AEK dahilinde 28 AB üyesi ülkeye ek olarak doğu, güney avrupadaki ülkeler ile Avrupa’da olmayan ülkeler yer almaktadır. AEK yönetmelikleri tüm üyeler tarafından uygulanması tavsiye edilir, ancak zorunlu değildir. Üye ülkeler AEK yönetmeliklerini uygulayabilir ya da kendi milli yönetmeliklerini kullanmaya devam edebilir. “E” İşareti logosu; ön cam, emniyet kemerleri, baş üstü lambaları gibi teknik ürünler için dairesel bir çerçeve içinde sertifikanın verildiği ülke kodunu içerir. Her AEK veya BM üyesi ülke, kendi “E” İşareti sertifika numarasına sahiptir:

Diamond Vision
Diamond Vision
diamondvision.com.tr

Diamond Vision, müşterilerimizin bizden talep ettikleri hizmetleri sağlamak adına çalışmalar yapan; danışmanlık, denetim ve belgelendirme şirketi olarak kurulmuştur.

İlgili Mesajlar
Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *

Hızlı Teklif Alın!

En hızlı teklifi verelim, en hızlı denetleme sürecini hemen başlatalım.