Barkod Tescili

Barkod Tescili

Barkod tescili; kurumların küresel EAN-UCC ve ulusal TOBB-GS1 sistemlerine üyelikleri ile barkod sistemine dahil olması anlamına gelir. Ürünlerinde barkod kullanmak isteyen her kurum, bu sistemlere kayıt olmak zorundadır. Barkod; değişik kalınlıktaki dik çizgi ve boşluklardan oluşan ve verinin otomatik olarak ve hatasız bir biçimde başka bir ortama aktarılması için kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır.

Türkiye’de barkod tescili için yetkili kurum TOBB Milli Mal Numaralandırma Merkezi’dir ve tüm başvurular burada işleme alınmaktadır. Başvurular firma bazında yapılmaktadır ve firmalar ürün çeşitlerinin sayısına göre bir barkod numarası almaktadır. Barkod almak için gerekli belgeleri tamamlamak ve sisteme giriş ücretini ödemek suretiyle TOBB’a başvuru yapılır. Sisteme giriş ücreti, barkod harçları ve yıllık aidatlar, işletmenin yıllık cirosu ve ürün çeşidi sayısı kriterlerine göre belirlenmektedir.
Başvuru yapıldıktan sonra yaklaşık 10 gün içerisinde barkod tescil belgeniz size ulaştırılacaktır. Tescil belgesi geldikten sonra da, ürünlerin verilen barkod numarası ışığında TOBB tarafından yetkili kılınan kuruluşlar vasıtasıyla numaralandırma ve istenirse master film veya barkod etiketi basımı işlemleri yapılmaktadır. Numaralandırma işlemi ürün çeşidi sayısına bağlı olarak yaklaşık 1 gün ile 1 hafta arasında sürebilmektedir.
Barkod numarası almak için gerçek yada tüzel kişi olmak fark etmez. Türkiye’deki barkod numaraları, ülke kodu olan 869 ile başlar. Bundan sonra gelen ve genellikle 6 haneden oluşan bölümde ise kuruma tahsis edilen kod yer alır. Takip eden 3 haneli ürün kodları ise firmanın belirlediği ürün kodlarıdır. Bu çerçevede 999 çeşit ürüne ayrı barkod numarası verilebilir. Eğer firmanın ürün sayısı 1000’i aşıyorsa; 10000’lik veya 100000’lik barkod numarası tahsisi yapılır. Son rakam, yani 13. basamak kontrol basamağıdır ve barkod programı tarafından otomatik olarak belirlenir.

Diamond Vision
Diamond Vision
diamondvision.com.tr

Diamond Vision, müşterilerimizin bizden talep ettikleri hizmetleri sağlamak adına çalışmalar yapan; danışmanlık, denetim ve belgelendirme şirketi olarak kurulmuştur.

İlgili Mesajlar
Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *

Hızlı Teklif Alın!

En hızlı teklifi verelim, en hızlı denetleme sürecini hemen başlatalım.