Türkiye Küresel Turizmi GSTC İle Anlaşma İmzalayan Dünyada İlk Ülke Oldu

Türkiye Küresel Turizmi GSTC İle Anlaşma İmzalayan Dünyada İlk Ülke Oldu

Türkiye, Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi ile işbirliği anlaşması imzaladı. Türkiye ve GSTC, Türk turizm endüstrisinin küresel sürdürülebilir kalkınma uygulamalarının uygulanmasını hızlandırmasını sağlayacak. Resmi GSTC statüsüne sahip dünyanın ilk Ulusal Sürdürülebilir Turizm Programını sunacak.

Türkiye’den Sürdürülebilirlik Atağı

Geçen yıl, COVID-19’a rağmen Türkiye’yi 30 milyon turist ziyaret etti. Büyük ölçüde ülkenin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı sayesinde Türkiye, dünyanın önde gelen sürdürülebilir turizm sertifikasyon kuruluşu olan Global Sustainable Tourism Council (GSTC) ile bir işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşmanın imzalanması, sürdürülebilir kalkınma yolunda önemli bir adımı işaret ediyor ve Türk hükümeti, GSTC ile ulusal bir program geliştirme anlaşması imzalayan dünyada ilk oldu.

Türkiye’nin turizm sektörü, turizmde en iyi ve en yaygın standartları belirleyen GSTC ile imzalanan üç yıllık anlaşma kapsamında yeniden yapılandırılacak.

İlk aşamada, sürdürülebilirliği artırma kararı alan Türk hükümeti tarafından imzalanan anlaşmaya göre, ulusal program için kriterler oluşturulacak ve özel olarak seçilmiş şirketlere eğitim verilecek.

Şubat ayının ilk haftasından itibaren Türk turizm paydaşları da programa katılacak. Programın ilk aşaması 2023’te başlayacak ve 2030’a kadar tamamen tamamlanacak. İkinci aşama ise 2024-2025 yılları arasında uygulanacaktır. 2030 yılına kadar tüm uluslararası standartlar karşılanacak.

Bu proje, Türkiye’yi sürdürülebilir turizmde ön plana çıkarmakla kalmıyor, aynı zamanda Türkiye’nin geçen yıl imzaladığı Paris Anlaşması’nın hedefleri ile de uyumlu. Türkiye turizm sektöründe bir dönüşüm başlattı ve GSTC ile işbirliği ülkeyi uluslararası arenada güçlü bir rakip haline getirecek.

Türkiye Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı, turizmin tüm yönleriyle ilgili geniş bir önlem yelpazesi sunmaktadır: ulaşım, konaklama, yeme-içme, kongreler, ayrıca turistlerin ve turizm sektöründe çalışanların esenliği ve sağlığı.

2020 yılında pandemi ile mücadele amacıyla tanıtılan bu program, dünyada türünün ilk örneğidir. Bugüne kadar, yaklaşık 12.000 site güvenli turizm sertifikası almıştır. Nihayetinde turizm sektörü, özellikle konaklama tesisleri hem güvenli hem de sürdürülebilir standartları karşılayacaktır. Nisan 2022’den itibaren mülkler sürdürülebilir uygulamaları adım adım uygulamaya başlayacak.

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) kriterleri, sürdürülebilir turizme dair ortak bir anlayış oluşturmayı amaçlar ve her turizm işletmesinin ulaşmayı hedeflemesi gereken asgari kuralları içerir.

Bunlar, dört ana konu etrafında geliştirilmiştir:

Sürdürülebilir yönetim

Sosyal ve ekonomik

Kültürel

Çevresel

Diamond Vision
Diamond Vision
diamondvision.com.tr

Diamond Vision, müşterilerimizin bizden talep ettikleri hizmetleri sağlamak adına çalışmalar yapan; danışmanlık, denetim ve belgelendirme şirketi olarak kurulmuştur.

İlgili Mesajlar
Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *

Hızlı Teklif Alın!

En hızlı teklifi verelim, en hızlı denetleme sürecini hemen başlatalım.