Bakanlık açıkladı, turizm çalışanlarına aşı önceliği

Türkiye’de turizm sektöründe çalışan personelin öncelikli olarak aşılanmasına karar verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ‘güvenli turizm programı’ çerçevesinde turizm personelinin öncelikli olarak aşılanması için kayıt sisteminin açıldığı belirtildi. Açıklamada, ‘’Sağlık Bakanlığımızla birlikte Turizm Personeli Aşılama Kayıt Sistemi’ni bugün itibarıyla hayata geçirerek https://turizmpersoneli.tga.gov.tr adresinden kayıtları almaya başladık.’’ denildi.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı, aşılama programıyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

Hangi kurumlarda çalışanlar yararlanacak?

Turizm sezonunun açılmasını takiben ülkemizdeki turizm hizmetlerinin yıl boyunca kesintisiz bir şekilde açık kalmasını sağlamak amacıyla, ilk etapta;
Güvenli Turizm Sertifikalı ve Bakanlık Belgeli Konaklama Tesisleri (Açık olanlar)
Güvenli Turizm Sertifikalı ve Diğer Belgeli Konaklama Tesisleri (Açık olanlar)
Güvenli Turizm Sertifikalı ve Bakanlık Belgeli Yeme-İçme Tesisleri (Açık olanlar)
Seyahat Acenteleri
Turizm Taşıma Belgeli ve Güvenli Turizm Sertifikalı Araçlar (her araç için iki şoför)
Profesyonel Tur Rehberleri (Eylemli) olmak üzere, aşı programına alınması konusunda Bakanlığımızca çalışmalara başlanmıştır.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı ile de entegre edilmiş olan bu sistemde işletmelere özel bir veri giriş sistemi oluşturulmuştur. Sisteme veri girişi için her tesis bir tesis yetkilisi belirleyecektir. Bu doğrultuda her tesis için bir kullanıcı atanmış olacaktır. Sisteme girildiğinde öncelikle tesisin açık olup olmadığına dair bilginin girilmesi; açık olmayan tesislerin ise açılacağı tarihin sisteme girilmesi gerekmektedir. Tesis yetkilisi tarafından aşağıda belirtilen bilgilerin sisteme girilmesi gerekmektedir.

  • Ad, Soyad
  • TC Kimlik No (Mersis üzerinden kontrol edilecektir)
  • SGK No
  • Doğum Tarihi
  • İletişim numarası
  • Görev
  • Aktif / Askıda / Taşeron / Stajyer / İş Başı Eğitim Projesi
  • Personel ilk işe giriş tarihi
  • SGK işe giriş bildirgesi

Tesislerin bilgi girişlerini yapacağı uygulama linki aşağıdaki şekildedir.

https://turizmpersoneli.tga.gov.tr/

Aşılama sistemi öncelikli olarak açık olan tesislerde görev yapan personelden başlayacaktır. Daha sonra açılış tarihi esas alınarak diğer tesisler de kademeli olarak sürece dahil edilecektir. Bu çerçevede tesis yetkilisi tarafından personelin zamanında aşı programına dahil edilmelerine ilişkin sürecin titizlikle takip edilmesi ve personelin bu konuyla ilgili olarak bilgilendirilmesi gerekmektedir. E-nabız sistemi üzerinde aşı sırası gelen personelin de randevusunu zamanında alması da önem arz etmektedir.

İşletmenize dair yukarıda belirtilen tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi işletmenizin sorumluluğundadır. İşletmelerin; yeni personel alımı, personelin işten ayrılması/çıkarılması durumlarında TGA’ya anında bildirimde bulunarak sistemdeki bilgileri güncellemeleri zorunludur. Yanıltıcı bilgi/belge giren tesislerin Güvenli Turizm Sertifikasyon Belgesi iptal edilecektir.

Konuyla ilgili destek almak için, TGA’nın 0850 24 00 119 çağrı merkezi aranabilir.”

 

Neden Diamond Vision?

Diamond Vision; Geliştirir, Motive Eder, Güçlendirir.

Diamond Vision, yönetim danışmanlığına daha iyi bir yaklaşım fikri ile kurulmuştur. İş dünyasının tüm sektörlerinde, operasyonel mükemmellik uygulamalarını stratejik öncelikler ve hedeflerle buluşturarak doğru cevaplara hızlı ulaşım için kılavuzluk eder. Diamond Vision, müşterilerine farklı bir deneyim sunar; Geliştirir, Motive Eder, Güçlendirir. Tüm iş süreçlerinde, A’dan Z’ye performans odaklı çalışma prensibi ile müşterilerinin markasına ve işine değer katmak için çalışır.

Diamond Vision Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin >

Diamond Vision
Diamond Vision
diamondvision.com.tr

Diamond Vision, müşterilerimizin bizden talep ettikleri hizmetleri sağlamak adına çalışmalar yapan; danışmanlık, denetim ve belgelendirme şirketi olarak kurulmuştur.

İlgili Mesajlar
Bir Cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.Gerekli alanlar işaretlendi *

Hızlı Teklif Alın!

En hızlı teklifi verelim, en hızlı denetleme sürecini hemen başlatalım.